Yeni Günaydın
Geri

Kadınlar, Patronlarına Regl Sorunlarını Söyleyemiyor!

Kadınların çoğunluğu regl semptomlarının mesleklerini icra etme kabiliyetlerini etkilediğini söylüyor.
Kadınlar, Patronlarına Regl Sorunlarını Söyleyemiyor!
Haberler / Yaşam
20 Kasım 2023 Pazartesi 19:40
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Uzmanlar, daha esnek çalışma uygulamalarına ve daha iyi destek sağlanmasına ihtiyaç olduğunu söylüyor

Kadınların çoğunluğu regl semptomlarının mesleklerini icra etme kabiliyetlerini etkilediğini söylüyor. Ağır semptomlar yaşayan kadınların beşte dördü kendilerini işe gidemeyecek kadar kötü hissettiklerinde çalıştıklarını, yarısından sadece biraz fazlası da işe gidecek kadar iyi olmadıklarını söyledi. Bu kişilerin yarısına yakını, hastalık izni almalarının gerçek nedenini yöneticilerine asla söylemediklerini aktardı. 

Birleşik Krallık merkezli Personel ve Gelişim Enstitüsü (CIPD) tarafından yapılan ve 2 binden fazla kadının katıldığı araştırmada en yaygın semptomlar karın krampları, sinirlilik, yorgunluk ve şişkinlik olarak tespit edildi. 

Araştırmacılar, ankete katılan her 10 kadından yaklaşık 6'sının daha zor konsantre olduğunu ve yarısının da daha stresli olduğunu buldu. Bu kişilerin yaklaşık yarısının da regl dönemlerinde iş arkadaşlarına ya da müşterilerine karşı daha sabırsız olduklarını hissettiklerini ifade etti.

Regl semptomları hakkında patronlarına karşı neden dürüst olmadıkları sorulan kadınların yüzde 45'i konunun önemsizleştirileceğini düşündüklerini ve yüzde 43'ü de çok utandıklarını söyledi.

İnsan kaynakları ve insan gelişimi konusunda profesyonel bir enstitü olan CIPD, işyerlerini yöneticileri eğitmeye ve regl dönemiyle ilgili damgalamayı ele almaya çağırdı.

Ankete katılan her 10 kadından yalnızca biri, çalıştıkları kurumların reglle ve adet dönemine dair sağlık sorunlarıyla ilgili yardım sağladığını belirtmiş.

CIPD'nin kıdemli siyasi danışmanı Claire McCartney şunları söyledi:

Regl dönemi ve iş yerinde destek hakkındaki son raporumuz, daha empatiyle ve anlayışla yaklaşılan bir çalışma ortamına duyulan ihtiyacın altını çiziyor. Menstruasyon birçok çalışanın hayatının doğal bir parçası ve başarı ya da refahın önünde bir engel olmamalı.

Kapsayıcı ve destekleyici çalışma ortamları oluşturarak ve yöneticileri bu durumun yaratabileceği etkileri daha iyi anlayabilmeleri için eğiterek işverenler, menstrüasyon semptomları yaşayan çalışanların iş hayatlarını büyük ölçüde iyileştirebilirler.

Daha esnek çalışma uygulamalarının benimsenmesi ve dış kaynaklara yönlendirme de dahil olmak üzere, işletmeler için büyük bir maliyet olmadan pek çok şey yapılabilir.
 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNDEM EKONOMİ POLİTİKA DÜNYA MEDYA SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SAĞLIK MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT TEKNOLOJİK YAŞAM BUGÜN NEYE ZAM GELDİ DİKKAT! İLGİNÇ HABERLER
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Yeni Günaydın