Yeni Günaydın
Geri

Tembellik Aslında Yüksek Zeka Belirtisi Olabilir!

Yapılan çalışmalara göre tembellik aslında kişinin daha zeki olduğuna işaret edebilir.
Tembellik Aslında Yüksek Zeka Belirtisi Olabilir!
Haberler / Yaşam
20 Kasım 2023 Pazartesi 11:20
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

2015 yılında yapılan bir araştırma tekrar gündeme geldi. Yapılan çalışmalara göre tembellik aslında kişinin daha zeki olduğuna işaret edebilir.

Florida Gulf Coast Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, IQ’su yüksek olan kişilerin diğer kişilere kıyasla fiziksel olarak daha az aktif olduğu ortaya koyuldu. Araştırmada, zeki insanların egzersize soğuk baktığı ve yoğun düşünme eylemlerinde bulunma olasılıklarının daha fazla olduğunu belirtiliyor.

Araştırmada katılımcılar, ‘daha fazla düşünenler’ ve ‘ortalama seviyede düşünenler’ olarak iki gruba ayrıldı ve bilisşel testler kullanıldı. Bir hafta boyunca giyilebilir teknoloji aletleriyle takip edilen katılımcılar ölçüldüğünde ise, ‘daha fazla düşünen’ grubun haftaiçi diğer gruba oranla çok daha az fiziksel aktivite yaptığı görüldü. İki grup arasında haftasonu ise büyük bir fark bulunmadı.

Bunun bir sebebinin, zeki insanların sıkılma ihtimalinin daha düşük olduğu, yani entelektüel faaliyetlerde daha fazla zaman geçirmeleri olduğu düşünülüyor. Örnek olarak, kitap okumak veya bulmacalar faydalı olmasına karşın, kan pompalama değerini arttırmadığı için bir fiziksel aktiflik sağlamıyor.

Öte yandan, ortalama zeka seviyelerinin olduğu grup, sık bir şekilde bir durumdan sıkıldığı için ve sıkılmaya daha yatkın oldukları için dış aktivitelerle uyarılmaya ihtiyaç duydukları tespit edildi.

İngiliz Psikoloji Derneği çalışma ile ilgili, “Daha fazla düşünmeye zaman ayıran bireyler, ortalama olarak daha düşük fiziksel aktiviteye sahipler” açıklamasını yaparken, bazı yüksek IQ’lu insanların ise 'fiziksel aktivite eksikliğinin önüne geçmek için' daha aktif bir yaşamı seçebileceği fakat bunun genel orana kıyasla düşük olduğunu vurgulandı.

Çalışmaya sadece 60 kişi katıldığı için ayrıca araştırmacılar, bulgulara dayanarak konu hakkında çok fazla genelleme yapılmaması gerektiği konusunda da uyarıda bulundu.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNDEM EKONOMİ POLİTİKA DÜNYA MEDYA SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SAĞLIK MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT TEKNOLOJİK YAŞAM BUGÜN NEYE ZAM GELDİ DİKKAT! İLGİNÇ HABERLER
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Yeni Günaydın