Yeni Günaydın
Geri

Kredi Kart Borçlarında Rekor Artış!

Kredi kart borçları borçları 2 Şubat itibarıyla 1 trilyon 247,4 milyar liraya yükselirken taksitli ve taksitsiz kredi borçları da uçtu.
Kredi Kart Borçlarında Rekor Artış!
Haberler / Ekonomi
12 Şubat 2024 Pazartesi 09:04
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Enflasyonla mücadele için kararlılık mesajı veren Merkez Bankası’nın kredi kartları ile ilgili harekete geçeceği tahmin ediliyor. Ancak vatandaşların kredi kart harcamaları durdurak bilmiyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun haftalık verilerine göre 29 Aralık 2023- 2 Şubat 2024 arasındaki yaklaşık bir aylık dönemde bireysel kart borcu bakiyesi yüzde 8’le aylık enflasyonun üzerinde bir artış gösterdi.

1 TRİLYON 247,4 MİLYAR

Kredi kart borçları 1 trilyon 247,4 milyar liraya çıktı. Kart borçları bu dönemde net 92,5 milyar lira büyüdü. Son bir yıldaki net artış ise 755,6 milyar lira oldu.

2 Şubat itibarıyla bireysel kart borçlarının 540,5 milyar liralık bölümünün taksitli, 706,9 milyarının ise taksitsiz alışverişler kaynaklı olduğu açıklandı.

Bir aylık dönemde taksitli borçlar yüzde 8,2 oranında net 40,9 milyar oldu. Taksitsiz borçlar yüzde 7,9 oranında 51,5 milyara yükseldi.

MERKEZ BANKASI BAŞKANINDA AÇIKLAMA

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Fatih Karahan Banka’nın 2024 yılı birinci Enflasyon Raporu’nda kredi kartları ile ilgili bir düzenlemeye değinmedi. Bir soru üzerine Başkan Karahan, kredi kartı harcamalarındaki yükselişi takip ettiklerini, bu konu ile ilgili düzenleme yapılması gerektiğini düşündüklerini açıkladı.


 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNDEM EKONOMİ POLİTİKA DÜNYA MEDYA SPOR YAZARLAR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SAĞLIK MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT TEKNOLOJİK YAŞAM BUGÜN NEYE ZAM GELDİ DİKKAT! İLGİNÇ HABERLER
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2024 Yeni Günaydın